Leki, które straciły termin ważności zawierają związki chemiczne i mogą być niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Już za kilka dni będzie można ich się pozbyć, wrzucając do pojemników w aptekach. Świdnica zakupiła 15 specjalnych pojemników.
- W większości przypadków przeterminowane leki wyrzucane były do zwykłych koszy na śmieci. Zdarzało się, że później bawiły się nimi dzieci, a to stwarza spore niebezpieczeństwo. Leki to nic innego jak związki chemiczne, które mogą być niebezpieczne również dla środowiska. Wspólnie z władzami powiatu i włodarzami innych gmin, postanowiliśmy to zmienić – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
W środę, 14 stycznia, właściciele świdnickich aptek podpisali porozumienie z władzami miasta na bezpłatne użytkowanie pojemników. Już w piątek trafią one do większości świdnickich aptek. Miasto zakupiło 15 pojemników, lokalizacja 14 z nich jest już znana.
Apteki, do których można przynosić przeterminowane lekarstwa: „Eskulap” ul. Żeromskiego 11; „Franciszkańska” ul. Rynek 1/1a; „Galen” ul. Marcinkowskiego 14; „Melisa” ul. Ks. Jadwigi Śl. 5; „Pod Bykami” ul. Długa 45; „Pod Gryfem” ul. Westerplatte 51; „Pod Koroną” ul. Westerplatte 19/2; „Remedium” ul. Wyszyńskiego 13; „Samarytanka” ul. Zamenhofa 46; „Staromiejska” ul. Długa 34; „Świdnicka” ul. Komunardów 4; „Viscum” ul. Wałbrzyska 8; „Zarzecze” ul. Kopernika 15A oraz ul. Kliczkowska 24a
Organizacja systemu zbierania odpadów medykamentów w powiecie świdnickim finansowana jest przez władze powiatu, miast i gmin oraz dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Miasto za zakup pojemników zapłaci ponad 8,5 tys. zł, w ramach środków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie finansować również ich opróżnianie. Świdnica przeznaczy na ten cel rocznie blisko 5,5 tys. zł.
Źródło: um.swidnica.pl
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej