W Świdnicy ruszył punkt Biura Porad Obywatelskich. Mimo że oficjalne otwarcie placówki zaplanowano na piątek, 15 maja, to osoby potrzebujące porady obywatelskiej mogą z niej skorzystać w każdą środę w godz. 14.00-18.00.
Wystarczy umówić się wcześniej telefonicznie lub przyjść osobiście. Nowe biuro działa w budynku przy ul. 1 Maja 23/10 i kieruje nim Stowarzyszenie Obrony Praw Człowieka i Obywatela „St.O.P.”, które od maja 2006 roku prowadzi identyczną działalność w Wałbrzychu.
- W naszych biurach umożliwiamy mieszkańcom dostęp do poradnictwa i rzecznictwa obywatelskiego. Nasze usługi świadczymy bezpłatnie, zapewniając dostęp do aktualnej informacji obywatelskiej i prawnej, przekazanej przez wykwalifikowanego doradcę w sposób jasny i zrozumiały. Doradca wyjaśnia, pokazuje możliwości rozwiązania problemu i pomaga napisać stosowne pismo – tłumaczy Wanda Bielańska prezes stowarzyszenia „St.O.P.” i dodaje. – Korzystający z naszych porad cieszą się, że świadczymy je bezpłatnie. Chwalą sobie również poufność udzielanych porad i bezstronność, ponieważ jesteśmy apolityczni.
Lokal, w którym biuro działa w Świdnicy bezpłatnie udostępniły władze miasta.
- Niezwykle ważną rzeczą jest, by mieszkańcy znali swoje prawa. Dzięki temu łatwiej mogą rozwiązywać problemy, czy też uzyskać pomoc. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, ale i negatywnych emocji przy załatwianiu nawet prostych spraw. Jak wiemy nieznajomość prawa nie zwalnia nas od odpowiedzialności. Niezwykle ważny jest również fakt, że w świdnickim biurze porad świdniczanie mogą liczyć na rzetelną pomoc świadczoną, przez wykwalifikowane osoby – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Jak zapewniają przedstawiciele stowarzyszenia w Świdnicy planują rozszerzać swoją działalność.
- Jeśli świdnicki punkt będzie odwiedzało wielu mieszkańców, to z pewnością będziemy częściej obecni – zapowiada Wanda Bielańska.
* * *
W świdnickim punkcie Biura Porad Obywatelskich można uzyskać pomoc w zakresie spraw:
- rodzinnych (np. alimenty, podziały majątku itp.),
- mieszkaniowych (zadłużenia, wynajmu, zaleganie z opłatami, sprawy spadkowe itp.),
- świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
- świadczeń socjalnych (pomoc rzeczowa i materialna, przysługujące dodatki, kryteria udzielania pomocy itp.),
- zatrudnienia (kodeks pracy, rodzaje zatrudnienia, prawa kobiet w ciąży itp.),
- bezrobocia (doradztwo w zakresie formułowania CV, aktywne formy poszukiwania pracy itp.), procedury administracyjnej, cywilnej i karnej.
Doradcy udzielają porad osobiście, a także telefonicznie (074 665-16-60), listownie (ul. Mickiewicza 29, 58-300 Wałbrzych), za pomocą poczty elektronicznej (e-mail: wbpo@poczta.fm) oraz komunikatorów: GG (nr 4598538), Skype (BPOWalbrzch).
Punkt Porad w Świdnicy działa w budynku, przy ul. 1-Maja 23/10, w środy w godz. 14.00-18.00.
***
Świdnicki punkt Biura Porad Obywatelskich powstał w ramach projektu „Biuro Porad Obywatelskich – poMOC dla Ciebie i Twojej rodziny”, zrealizowanego przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Źródło: um.swidnica.pl
roman 2009.05.10 11:40:40 IP: 62.141.212.165 | Witam,brawo Panie Prezydencie Murdzek za udostępnienie bezpłatnie lokalu na biuro i,że w Świdnicy nareszcie będzie gdzie udać się po pomoc prawną. |
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej