Ministerstwo Środowiska przygotowało specjalny program edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Jego celem jest zwrócenie uwagi na konsekwencje zaniedbań w ochronie środowiska oraz podniesienie świadomości ekologicznej.
Program zawiera m.in. propozycje scenariuszy lekcji, które można włączyć do programu zajęć szkolnych. Są one ukierunkowane na odejście od nauczania w formie wykładu i lepszą przyswajalność wiedzy dotyczącej zmian klimatu. Wśród przygotowanych materiałów multimedialnych znajdują się: scenariusz lekcji nt. zmian klimatu, spis przydatnych linków i publikacji, aktywne formy nauczania, przewodnik dla nastolatka - Bądź eko-trendy!.
W ramach programu Ministerstwo Środowiska ogłosiło dwa konkursy.
Konkurs Jak pomóc Ziemi? Jak pomóc sobie? przeznaczony jest dla uczniów szkół zaproszonych przez MŚ do udziału w programie. Zadaniem jego uczestników jest stworzenie autorskiego programu ekologicznego dla swojej szkoły, zawierającego plan eko-działań oraz pomysł, jak je wdrożyć i wypromować wśród uczniów.
Nagrodami w konkursie są odtwarzacz MP3 i cyfrowy aparat fotograficzny (trzy równorzędne zestawy nagród głównych dla ucznia/ dla zespołu uczniów do podziału) oraz 35 koszulek dla jednej klasy (wyróżnienia dla 5 klas, które zgłosiły największą liczbę uczestników).
Drugi konkurs skierowany jest do nauczycieli. Przedmiotem konkursu jest przygotowanie - najciekawszej dla uczniów - adaptacji eko-lekcji w oparciu o materiały multimedialne.
Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody: tablicę interaktywną (trzy równorzędne nagrody główne) oraz zestaw filmów przyrodniczych wraz z odtwarzaczem DVD (pięć wyróżnień).
Prace konkursowe można przesyłać do 2 lutego 2009 r.
Program jest częścią kampanii edukacyjno - informacyjnej prowadzonej w związku z zakończoną niedawno w Poznaniu 14 Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.
Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej
Źródło: swiebodzice.pl/ekoedukacja
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej