Ponad 3 tysiące złotych zebrał podczas akcji „Bądź człowiekiem” wałbrzyski oddział Straży dla Zwierząt. Wszystkie pieniądze wydano na leczenie bezdomnych psów i kotów.
"Straż jest organizacją pożytku publicznego, a to oznacza, ze każdy podatnik może odpisać na jej rzecz 1 procent ze swoich obowiązkowych corocznych płatności. Nie będą to wyrzucone pieniądze, bo inspektorzy ze straży dla Zwierząt robią rzeczy, od których inne organizacje, czy instytucje chętnie się wymigują. Wyłapują i poddają kastracji bezdomne zwierzęta, szczepią je, odrobaczają i szukają im domów. Z nowymi właścicielami zawierają umowy na piśmie i pilnują, czy zwierzę jest dobrze traktowane. A robią to społecznie, zupełnie bezinteresownie, wyłącznie z miłości do zwierząt. Udaje im się uratować kilkadziesiąt zwierząt rocznie.
- Pamiętam psa, który zamarzał przywiązany do drzewa, a jednocześnie konał z głodu. Jego męczarnia była wręcz niewyobrażalna – mówi inspektor Rita Szumowska.
Kiedy znają sprawcę dręczenia zwierzęcia, kierują pozwy do sądu.
- W 2008 roku zgłosiliśmy do organów ścigania trzy takie sprawy – mówi Szumowska.
Potrafią się też zająć przypadkami potrącenia dzikich zwierząt na drogach.
- Jeśli dowiemy się o takim zdarzeniu, przyjeżdżamy i decydujemy, czy należy wezwać lekarza weterynarii, czy inne służby, jeśli zwierzę nie żyje – wyjaśnia Rita Szumowska.
Ze Strażą dla Zwierząt współpracuje radny Rady Miejskiej, Dariusz Gustab.
- Uważamy, że wałbrzyskie schronisko dla zwierząt mogłoby więcej robić na rzecz bezdomnych psów i kotów. Zwróciliśmy się z tą sprawą do wiceprezydenta miasta, naszym zdaniem opieka nad zwierzętami w tej placówce pozostawia wiele do życzenia – mówi radny.
Do Straży dla Zwierząt można zgłaszać wszelkie zauważone przypadki, gdy psom albo kotom źle się dzieje. Adres mailowy to sdzwalbrzych@wp.pl, nr telefonu: 0787 546 871.
(Szela) / 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej