Nie lada prezent otrzymało Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. Oddział Dolnośląski Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przekazał wałbrzyskiej placówce koncentrator tlenu.
Koncentratory tlenu to urządzenia medyczne, które filtrują powietrze z otoczenia, oddzielając w ten sposób tlen od azotu oraz dwutlenku węgla. Możliwe jest zatem z ich pomocą uzyskanie tlenu o stężeniu sięgającym nawet 90 procent, który pomaga w leczeniu pacjentów z dolegliwościami płucnymi. Właśnie takie specjalistyczne urządzenie otrzymało wałbrzyskie hospicjum podczas inauguracji konkursu Lodołamacze 2009 we Wrocławiu.
- W sytuacji, w której jest bardzo wielu pacjentów z nowotworami płuc, to jest urządzenie wprost kapitalne i można powiedzieć że tym ciężko chorym ludziom będzie łatwiej żyć – wyjaśnia znaczenie koncentratora dla podopiecznych hospicjum Henryka Kowalczyk, prezes Wałbrzyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
Hospicjum mogło otrzymać specjalistyczne urządzenia dzięki staraniom Dolnośląskiej Rady Polskiej Organizacji Pracowników Osób Niepełnosprawnych oraz Piotra Bryckiego – rzecznika osób niepełnosprawnych w Grupie Impel.
- Aparaty są zrekondycjonowane i w pełni sprawne. Mogą służyć osobom niepełnosprawnym i ciężko chorym, które dzięki koncentratorom mogą dostać właściwą porcję tlenu – podkreśla Piotr Brycki, jeden z pomysłodawców akcji.
Koncentratory tlenu nie są tanimi urządzeniami. Dlatego nie tylko niewielu chorych może sobie pozwolić na ich zakup, ale także nie każdy zakład opieki paliatywnej jest stać na zakup wielu takich urządzeń.
– Jesteśmy ogromnie wdzięczni za pomoc. Wdzięczni będą również nasi podopieczni - podkreśla Henryka Kowalczyk.
Przedstawiciele Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, którzy na co dzień zajmują się pomocą osobom niepełnosprawnym, po raz kolejny wyszli z pomocą do osób najbardziej potrzebujących wsparcia.
- Chcieliśmy pomóc i na szczęście mieliśmy taką możliwość. Dlatego postanowiliśmy przekazać aparaty tam gdzie są one najbardziej potrzebne, czyli do osób chorych i potrzebujących takiej terapii – mówi Jolanta Nadzieja, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału POPON.
Jacek Serdeczny / 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej