W Wałbrzychu rusza społeczna akcja informacyjna, której celem jest namówienie mieszkańców do przekazania 1 % swoich podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego. Organizatorem kampanii jest Wałbrzyska Rada Pożytku Publicznego.
Statystyki nie są pocieszające. Mimo, iż od kilku lat Polacy mogą wspierać finansowo organizacje pozarządowe przekazując im raz w roku 1 % swoich podatków, w praktyce działania takie podejmuje niespełna jedna trzecia podatników. W 2008 roku 28,6% dorosłych Polaków przekazało pieniądze lub dary rzeczowe na rzecz organizacji pozarządowych, ruchów społecznych lub religijnych. Niewiele mniejszy procent darczyńców odnotowano w 2007 roku. W tym roku procedura przekazywania procenta podatków została jednak mocno uproszczona.
- Aby przekazać 1% należy w deklaracji podatkowej wpisać w odpowiedniej rubryce kwotę jaka chcemy przekazać, nazwę organizacji, oraz nr krajowego rejestru sądowego – suma ta nie jest dodatkową kwota, a jedynie pieniędzmi, jakie i tak musielibyśmy przekazać z tytułu należnego podatku – wyjaśnia Zenon Matuszko, przewodniczący Wałbrzyskiej Rady Pożytku Publicznego.
W 2008 roku 10% Polaków deklarowało, iż przekazało środki finansowe na rzecz dwóch lub więcej organizacji. Polacy najczęściej wspierają finansowo: organizacje pomagające najuboższym , organizacje zajmujące się pomocą humanitarną oraz organizacje i ruchy religijne.
- Organizacje zajmują się przede wszystkim pomocą osobom starszym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym, chorym, jak również pomagają w rozwoju kultury, edukacji – dodaje Waldemar Weihs Prezes Fundacji Merkury z Wałbrzycha.
W Wałbrzychu działa 29 organizacji pożytku publicznego, czyli takich, którym możemy przekazać część swoich podatków. O tym, aby przekazać im pieniądze na działalność statutową przypominać będą do kwietnia plakaty w miejskich autobusach oraz ulotki rozdawane przez wolontariuszy na ulicach Wałbrzycha. W roku ubiegłym część swojego podatku na cele dobroczynne przekazało ponad 16 tysięcy wałbrzyszan. Kwota jaką wsparli organizacje pożytku publicznego sięgnęła 885 589 złotych. To był rekordowy rok - podkreśla Dorota Balwierz z Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu.
(ARA, JS) / 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej