"Moja Krew - dla innych” - to akcja, którą zorganizowała Młodzieżowa Rada Miasta Wałbrzycha. Krew oddają uczniowie wałbrzyskich szkół, którzy chętni są do podzielania się płynem, który może uratować życie. To pierwsza wspólna akcja młodych rajców, którą zorganizowali po wyborach.
- Pomysł narodził się na jednej z sesji Młodzieżowej Rady Miasta Wałbrzycha. Doszliśmy do wniosku, że w naszym mieście organizuje się mało takich akcji, a poza tym trzeba uświadomić młodzieży jak bardzo deficytowym lekarstwem jest krew – mówi Kamil Stawiarski, z Młodzieżowej Rady Miasta Wałbrzycha.
- Planujemy również zorganizować w szkołach cykl wykładów na temat zdrowego odżywiania i planujemy ciągnąć tę akcję praktycznie w nieskończoność – dodaje Łukasz Dziedzic, radny MRMW.
Wałbrzyska młodzież chętnie odwiedza Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Z technikum budowlanego zdecydowało się na to aż 40 osób. Do tej pory w akcję włączyło się 7 placówek z regionu. Szkoła, której uczniowie oddadzą największą ilość krwi otrzyma puchar przechodni MRMW. Dodatkowo godziny poświęcony na honorowe krwiodawstwo, są oczywiście dla uczniów wolne od zajęć.
- Uczniowie przed oddaniem krwi poddawani są bezpłatnym badaniom na obecność chorób i wirusów, które uniemożliwiłyby wykorzystanie jej w pomocy potrzebującym. Pomimo tego, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu nie cierpi w tym okresie na braki , każda kropla jest niezmiernie ważna – wyjaśnia Bartosz Szeleszewski, uczeń technikum budowlanego.
– Krew jest najbardziej potrzebna w okresie wakacyjnym, kiedy młodzież wyjeżdża na wakacje. Rośnie wtedy liczba wypadków i dlatego będziemy przekonywać inne grupy zawodowe do oddawania krwi – dodaje Teresa Kamińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu.
Dodatkowo w Centrum Krwiodawstwa można kupić koszulki lub plakietki z grupą krwi, którą posiadamy.
Jacek Serdeczny / 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej