Centrum Rehabilitacji Społecznej znalazło się na liście podstawowej zadań w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji. Przesunięciu tego zadania z listy rezerwowej zaakceptowali radni na piątkowej sesji Rady Miejskiej.
Inwestycja awansowała na listę priorytetową, gdyż - jak uzasadniał burmistrz Bogdan Kożuchowicz - jest w pełni przygotowana pod względem dokumentacyjnym, ma także wydane pozwolenie na budowę co w razie zakwalifikowania zadania pozwoli na jego szybkie uruchomienie.
Centrum to miejsce, w którym odbywać się będzie zarówno rehabilitacja medyczna - której obecnie w mieście bardzo brakuje - jak i szeroko rozumiana integracja społeczna osób niepełnosprawnych, starszych, samotnych. Świebodzice mają przygotowany budynek na ten cel - to przekazany przez powiat dawny komisariat policji przy ul. Parkowej. Wartość tej inwestycji to blisko 3 mln złotych, Świebodzice chcą się ubiegać o dofinansowanie w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 1,9 mln złotych.
LPR-y są podstawowym dokumentem do ubiegania się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Nabór programów ma zostać ogłoszony w czerwcu. Świebodzice będą się ubiegać o dofinansowanie w sumie 8 inwestycji w ramach listy podstawowej. Są to:
- rewitalizacja parku miejskiego
- rewitalizacja obszaru Piaskowa/Młynarska
- budowa placu wystawowo-warsztatowego przy Miejskim Domu Kultury
- poprawa bezpieczeństwa ciągu pieszego łączącego ul. Prusa i Krasickiego
- Centrum Rehabilitacji Społecznej
- adaptacja budynku po dawnym pogotowiu na cele mieszkaniowe (Al. Lipowe)
- rewitalizacja budynków wokół Rynku
- rekonstrukcja zabytkowych murów obronnych wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Piłsudskiego
Na liście rezerwowej znalazły się remonty czterech budynków w Rynku.
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy
UM w Świebodzica
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej