19 września społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu uroczyście uczciła Dzień Sybiraka.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, zastępca burmistrza Robert Siekaniec, ksiądz prałat Marek Babuśka, przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Sybiraków Stanisław Sznajder, prezes strzegomskiego Koła Związku Sybiraków Jerzy Orabczuk, a także liczne grono strzegomskich Sybiraków.
Uczniowie szkoły w poruszającym programie słowno-muzycznym opowiedzieli o ciężkim losie naszych rodaków przebywających na Syberii. Wiersze polskich poetów przeplatały się z lirycznymi piosenkami. Ten, jakże podniosły nastrój, wywołał wzruszenie i zadumę u niejednego ze zgromadzonych.
- Pamiętajcie, że historia określa Waszą tożsamość. Jest tym, co towarzyszy nam przez całe życie i zaznacza nasze miejsce w świecie - mówił ksiądz prałat Marek Babuśka.
Podczas spotkania głos zabrał także burmistrz Lech Markiewicz, który również przypomniał o potrzebie pielęgnowania pamięci o dramatycznych losach Polski i Polaków.
Dodajmy jeszcze, że przed apelem uczniowie spotkali się z Sybirakami i mieli okazję wysłuchać opowieści o ich osobistych przeżyciach.
Wielu z nich podkreślało potem potrzebę organizowania podobnych spotkań, bo one, jak mówili, utrwalają wspomnienia o tym, co niegdyś przeżyli ich dziadkowie.
Źródło: strzegom.pl
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej