W Wałbrzychu działają dwa środowiskowe domy samopomocy. Jeden, powiatowy, mieści się przy ulicy Ogrodowej, a drugi, gminny, przy ulicy Duracza na Piaskowej Górze. W obu placówkach terapeuci wkładają wiele trudu, by pomóc młodzieży niepełnosprawnej, z upośledzeniem od lekkiego do głębokiego, odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości.
- Główny nacisk kładziemy na uspołecznianie i integrację młodzieży tu przychodzącej. Przede wszystkim chodzi tu o przystosowanie do życia w otaczającym środowisku. Tu ważne są takie podstawowe rzeczy jak robienie kanapek, sprzątanie po sobie czy prasownie i gotowanie. Z tym co my potrafimy robić na co dzień, niekoniecznie radzą sobie właśnie te osoby – wyjaśnia Justyna Sobota - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy.
W placówce na Piaskowej Górze prowadzona jest także terapia zajęciowa i na jej podstawie młodzież uczy się wyszywania, gotowania czy też malowania. Podopieczni domu środowiskowego wychodzą jednak przede wszystkim do ludzi, gdzie - między innymi - uczą się jak robić zakupy, by nie zostać oszukanym przy wydawaniu pieniędzy, czy też jak spędzać aktywnie czas wolny. Pomoc osobom upośledzonym do łatwych nie należy, nie mniej jednak współpraca z młodzieżą daje wiele radości terapeutom.
– Jestem zadowolona z pracy z tymi ludźmi. Oczywiście trzeba mieć doświadczenie w tym kierunku, ale samo wykształcenie nie wystarcza. Trzeba tę pracę przede wszystkim czuć. Ja kocham to co robię i myślę, że do póki będę mogła tu pracować i na ile sił mi wystarczy, to będę to robić zapewnia Dorota Petelska, terapeuta zajęciowy.
Zajęcia ogólnorozwojowe, gimnastyka, wspólne gotowanie, a to wszystko pod czujnym okiem wykwalifikowanych terapeutów. Przystępność pomieszczeń i miła atmosfera w środowiskowym domu samopomocy społecznej sprawia, że chętnych rodziców, którzy chcą przyprowadzić swoje dzieci na zajęcia do tej placówki, jest więcej niż miejsc.
– Do naszej placówki codziennie możemy przyjmować maksymalnie 30 osób. Wiem, że inni rodzicie chcieliby przyjść ze swoimi pociechami do nas, ale – niestety - na dziś nie ma wolnych miejsc. Dlatego wszystkich chętnych, dopóki nie zwolni się miejsce u nas, kierujemy do ośrodka przy ulicy Ogrodowej, gdzie przyjmowane są osoby niepełnosprawne nie tylko z powiatu, ale także z całego Wałbrzycha – wyjaśnia Justyna Sobota.
Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej działający przy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wałbrzychu działa w ramach funduszy przekazanych przez państwo, dodatkowo dotowany jest również przez gminę Wałbrzych. Placówka czynna jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Zajęcia rozpoczynają się codziennie około godziny 9.00.
Norbert Grabowski / 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej