12 sołectw z Gminy Świdnica otrzymało listy gratulacyjne za okazaną pomoc poszkodowanym przez tegoroczną powódź mieszkańcom Gminy Wietrzychowice. Zostały one wręczone podczas narady sołtysów jaka miał miejsce 28 lipca br. w siedzibie Urzędu Gminy Świdnica.
Władze Samorządowe Gminy Wietrzychowice oraz mieszkańcy Woli Rogowskiej i Jadownik Mokrych poszkodowani w tegorocznej powodzi, pragną złożyć na Państwa ręce serdeczne podziękowania za spontaniczną i bezinteresowną akcję pomocy finansowej i rzeczowej. Klęska powodzi, która dotknęła naszych mieszkańców spowodowała ogromne straty materialne i duchowe. Zdobywanie wyposażenia i żywności, remontowanie budynków i mieszkań potrwa jeszcze bardzo długo, a jeszcze dłużej wymazanie z pamięci traumatycznych przeżyć. Życzliwość i troska, którą wykazali mieszkańcy wsi Komorów, jest budująca i napawa optymizmem. Pomoc naszym mieszkańcom, potwierdziła głęboką wrażliwość i troskę o los drugiego człowieka. Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc i życzymy Państwu oraz wszystkim darczyńcom z Gminy Świdnica wszystkiego dobrego, pomyślności, sukcesów w pracy i życiu osobistym. Pragniemy pogratulować wielkiego daru niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – czytamy w liście skierowanym od Wójta Gminy Wietrzychowice p. Leszka Zbiegały na ręce sołtysów 12 wsi: Boleścin, Burkatów, Bystrzyca Górna, Grodziszcze, Komorów, Krzczonów, Krzyżowa, Mokrzeszów, Lutomia Dolna, Lutomia Górna, Pszenno, Witoszów Dolny.
***
Warto przypomnieć, że spontaniczna pomoc 12 sołectw w gminie Świdnica dla mieszkańców Woli Rogowskiej (powiat tarnowski), poszkodowanych w tegorocznej powodzi uruchomiła niespodziewane pokłady dobroci. W ciągu zaledwie 3 dni sołectwa zgromadziły ponad 4,2 tony środków żywności, art. chemicznych, odzieży, pościeli itp. Oprócz pomocy w postaci darów zebrano również środki pieniężne w kwocie 8.711,59 zł, które zostały dostarczone do 27 rodzin Woli Rogowskiej w woj. małopolskim. Fundatorem przewozu zebranych środków była firma Transportowo-Usługowa Polmack Pana Władysława Skrzypka z Krzczonowa.
Gmina Świdnica aktywnie włączyła się w akcję niesienia pomocy rodzinom z obszarów poszkodowanych w powodzi. Po Sandomierzu, gminie Wietrzychowice, Landzmierzu, kolejne sołectwa w Gm. Świdnica przystąpiły do gromadzenia pomocy w formie żywności, środków chemicznych, art. gospodarstwa domowego dla rodzin w Gminie Wilków. Do akcji niesienia pomocy włączyła się również Młodzieżowa Rada Gminy Świdnica, która gromadzi przybory szkolne dla dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią.
Rolnicy i mieszkańcy wsi Grodziszcze zgromadzili ponad 10 ton siana z przeznaczeniem dla gospodarstw, które ucierpiały w tegorocznej powodzi. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji i transportowi, który użyczyła firma TREND G.Z. Urbaniak z Grodziszcza – gospodarstwa rolne w Landzmierzu (gmina Cisek, woj. opolskie) mogły zapewnić pożywienia dla zwierząt.
źródło: gmina.swidnica.pl
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej