Pracownicy Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wałbrzychu od lat pomagają chorym drzewom zaatakowanym przez szrotówka kasztanowcowiaczka. W tym roku akcja ratowania wałbrzyskich kasztanowców odbędzie się 21 i 22 października. Już siódmy raz pracownicy wałbrzyskiego Oddziału ZUS przystępują do ogólnopolskiej akcji grabienia opadłych liści kasztanowców. - W ten sposób pomagamy chorym drzewom przy przepięknej kasztanowej alei w dzielnicy Nowe Miasto – wyjaśnia Renata Krajcarz z wałbrzyskiego ZUS-u. - W tym roku akcja zostanie przeprowadzona na ul. Lotników w dniach 21 i 22 października. We wtorek i w środę od godz. 16.00 w akcji grabienia opadłych liści kasztanowców weźmie udział około 100 pracowników naszego zakładu. Transport zbieranych liści zabezpieczą służby miejskie. Szrotówek kasztanowcowiaczek po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 1998 roku, niszcząc drzewa w okolicach Wrocławia. Gąsienice tego motyla odżywiają się wyłącznie miękiszem liścia kasztanowca, pozostawiając górną i dolną skórkę nienaruszoną, co powoduje powstawanie charakterystycznych "min," z czasem pokrywających większą lub całą powierzchnię liścia.
W efekcie uszkodzeń kasztanowce osłabiają się, przedwcześnie zrzucają liście i gorzej zimują. Coroczne uszkodzenia mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego zamierania drzew. Jak wynika z przeprowadzonych badań, dokładne wygrabienie i usunięcie opadłych liści jest najskuteczniejszym udokumentowanym sposobem na ograniczenie populacji tego szkodnika. Dzięki temu wiosną powstałe z larw motylki nie przedostaną się na zdrowe liście kasztanowców. Potwierdzeniem skuteczności przedsięwziętych działań jest komunikat wydany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin w Wałbrzychu. - Niezwykle cenne i pożądane są inicjatywy niektórych osób prywatnych, instytucji i zakładów organizowania jesiennych akcji wygrabiania i niszczenia opadłych liści kasztanowców. Zdecydowany prym wiedzie tu Oddział ZUS w Wałbrzychu, który od wielu lat - dzięki zrozumieniu problemu przez kierownictwo i pracowników corocznie organizuje takie działania. Mam nadzieję, że świadomość problemu przez pracowników ZUS oraz ich zaangażowanie organizacyjne będzie świetnym przykładem dla innych środowisk - podkreśla Dorota Kołodziejczyk-Głowacka, kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin w Wałbrzychu. Do grabienia liści zostali zaproszeni mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto, do których pracownicy ZUS skierowali apel o pomoc w ratowaniu drzew.
Źródło: Robert Radczak / 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej