Mieszkanie usamodzielniające dla pełnoletnich wychowanków domów dziecka w piątek, 15 października, zostało przekazane czworgu młodych pensjonariuszy. Lokal znajduje się w zasobach komunalnych Gminy Świebodzice, w nowo wyremontowanym budynku komunalnym. Gmina Świebodzice przekazała mieszkanie na rzecz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w ramach swojego wkładu świebodzicki samorząd w pełni wyposażył także łazienkę. Młodzi ludzie będą się tu mogli poczuć naprawdę jak we własny domu.
- Gdy przypominam sobie, jak przekazywaliśmy kilka lat temu obiekt po dawnym pogotowiu na rzecz Świebodzic, jaka to była rudera, aż trudno uwierzyć, że to ten sam budynek - kręcił głową starosta świdnicki Zygmunt Worsa, oglądając wnętrza kamienicy, w której znajduje się mieszkanie chronione. Samo mieszkanie także wzbudziło prawdziwy zachwyt pana starosty i zaproszonych gości. 92 metry kwadratowe, obszerny przedpokój, duża kuchnia z jadalnią, naprawdę spora łazienka i trzy przestronne pokoje, w których będzie mogło wygodnie mieszkać czworo ludzi: dwie dziewczyny i dwóch chłopców. Wszystko wyposażone w nowe, ładne meble, pościel, talerze i sztućce tylko czeka, by się wrowadzić.
- Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej mającej na celu przygotowanie osoby w nim przebywającej, do prowadzenia samodzielnego życia, zapewnia warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną. Wszystko to prowadzone jest pod opieką specjalistów - wyjaśnia Beata Galewska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy. - Skierowana do mieszkania chronionego młodzież może w nim mieszkać przez okres maksymalnie trzech lat. Pobyt w mieszkaniu chronionym będzie odpłatny. Odpłatność reguluje uchwała Rady Powiatu.
Dyrektor Galewska ogromnie dziękowała burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi za przekazanie mieszkania. Ten udział Gminy Świebodzice w pomocy młodym ludziom, zaczynającym dorosłe życie cieszy tym bardziej, że zamieszka tu między innymi młody człowiek pochodzący z naszego miasta.
- Mam nadzieję, że będzie się tu tym młodym ludziom dobrze mieszkać, mieszkanie jest wspaniale przygotowane, jego lokatorzy nadal mogą też liczyć na naszą pomoc w rozwiązywaniu trudnych problemów życiowych - mówił podczas przekazania lokalu burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
W uroczystości wzięli także udział: Zygmunt Worsa, starosta świdnicki, Beata Galewska, szefowa PCPR, Daria Kurek, radna Powiatu Świdnickiego, Izabela Siekierzyńska, dyrektor świebodzickiego Ośrodka Pomocy Społecznej, oraz radny miejski Łukasz Kwadrans, który jest zawodowym kuratorem sądowym.
Jest to już szóste tego typu miejsce w powiecie świdnickim dla dzieci z domu dziecka. Wcześniejsze cztery prowadzone są jako filie Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej, jedno prowadzone jest przez Fundację Ziemi Świdnickiej na rzecz Profesjonalnej Pomocy SKSK, a w ubiegłym roku PCPR otworzyło podobne mieszkanie dla pięciu osób w Świdnicy. W sumie we wszystkich mieszkaniach usamodzielnienia mieszka czterdziestu siedmiu niepełnoletnich wychowanków i dziewięciu pełnoletnich. Warunki, jakie w nich panują, zbliżone są do tych, w jakich mieszkają ich rówieśnicy z pełnych rodzin.
źródło: swiebodzice.pl
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej