Ciepły posiłek należy spożywać przynajmniej raz dziennie. Szczególnie ważne jest to w okresie zimy i dotyczy zwłaszcza dzieci, potrzebujących większej ilości energii, czyli uczących się i aktywnych zarówno fizycznie, jak i umysłowo.
W Wałbrzychu jest niestety wiele rodzin, które nie są w stanie zapewnić dzieciom choć jednego ciepłego posiłku dziennie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę inicjatorzy akcji "Syta zima” - Toyota Motor Manufacturing Poland sp. z o.o. w Wałbrzychu, wspierani przez Urząd Miasta w Wałbrzychu. Akcja przeprowadzana jest już po raz siódmy, natomiast dla zwiększenia efektywności w tym roku do realizacji włączył się projekt ApuleNGO, który powstał aby wspierać tworzenie i realizację inicjatyw społecznych.
Celem akcji "Syta zima” jest zgromadzenie odpowiedniej ilości funduszy i zapewnienie obiadów uczniom wałbrzyskich szkół podstawowych w okresie zimowym, a dokładnie przez trzy zimowe miesiące: styczeń, luty i marzec. Tego rodzaju wsparcia potrzebuje 673 dzieci z rodzin, których sytuacja materialna nie pozwala na zakup ciepłych posiłków.
Niektóre rodziny otrzymują na ten cel wsparcie ze środków publicznych, dotyczy to jednak domów,
w których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 350zł. Niestety próg ten jest znacznie
za niski, ponieważ nawet przy dwukrotnym dochodzie na każdą z osób może nie starczyć pieniędzy
na zakup codziennych obiadów. Problemem tym zainteresowała się Toyota Motor Manufacturing Poland
w Wałbrzychu i od roku 2004 udziela wsparcia dzieciom uczęszczającym do szkół podstawowych
w Wałbrzychu z rodzin o dochodzie mieszczącym się w przedziale 350-750zł.
Ile zatem potrzeba pieniędzy? Koszt jednego obiadu dla dziecka to 7zł, a więc potrzeba 306 215 zł, aby zapewnić każdemu z potrzebujących ciepły posiłek w okresie trzech zimowych miesięcy.
W poprzednich latach dzięki akcji pomoc otrzymało 900 dzieci, jednak do tej pory nie udało się udzielić tego rodzaju wsparcia wszystkim potrzebującym.
W tym roku, dzięki ApuleNGO, poszerzono zakres akcji o nowe elementy, które przyczynią się do zwiększenia jej efektywności:
- akcji „Syta zima” towarzyszy kampania społeczna, dzięki której w mediach lokalnych pojawiać się będą informacje dotyczące akcji.
- na terenie Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego organizowane będą zbiórki publiczne;
- w Internecie przeprowadzona będzie licytacja przedmiotów, przekazanych na ten cel głównie przez ambasadorów akcji, czyli ludzi znanych i lubianych ze świata kultury lub sportu, którzy zgodzili się wesprzeć akcję. M.in. zgłosili się Krzesimir Dębski - muzyk, kompozytor i aranżer, Krzysztof Ignaczak - siatkarz, libero wielokrotny reprezentacji Polski, Marcin Sterenga - koszykarz, lider zespołu Victoria Górnik Wałbrzych, Agnieszka Wieszczek-Kordus - zapaśniczka, medalistka igrzysk olimpijskich.
- oraz pozyskiwanie nowych partnerów akcji - tzw. Fundraising.
Każdy z nas może pomóc w gromadzeniu funduszy na obiady dla dzieci. Pieniążki można wrzucać do skarbon, które ustawione będą w wielu miejscach w Wałbrzychu. Lokalizacja skarbon podana będzie na stronie http://sytazima.apulengo.pl/zbiorka_pieniedzy
Można dokonać również wpłaty przelewem na konto bankowe Stowarzyszenia Centrum Edukacji CEL. Dane do wpłaty:
Bank: PKO BP S.A. II O/Wrocław, dane adresowe: ul. Rapackiego 7, 53-021 Wrocław,
numer konta: 47 1020 5226 0000 6002 0352 7801,
w tytule należy wpisać słowo „darowizna”.
Innym sposobem udzielenia pomocy jest udział w licytacji przedmiotów przekazanych przez ambasadorów akcji, np. czapki z autografem Krzysztofa Hołowczyca lub piłki z podpisem Mistrza Europy w Siatkówce - Krzysztofa Ignaczaka.
Ważne jest również przekazywanie informacji o akcji "Syta zima" swoim znajomym, klientom, partnerom biznesowym, dostawcom.
Firmy i instytucje, które zechcą wesprzeć akcję finansowo, a jednocześnie zostać jej partnerem (co wiąże się z umieszczeniem ich logo na stronie internetowej poświęconej akcji), mogą dokonać wpłaty na w/w konto bankowe w wysokości 420zł. Jest to kwota, która zapewni ciepły posiłek jednemu dziecku na cały okres zimy. Istnieje również możliwość przekazania produktów na licytację - będzie to wspaniała reklama, a jednocześnie szczery gest niesienia pomocy innym.
Inne pomysły na udzielanie wsparcia w gromadzeniu funduszy można zgłaszać drogą elektroniczną na adres e-mail: sytazima@apulengo.pl
Do tej pory partnerami akcji „Syta zima” są m.in.: Filharmonia Sudecka, Teart Dramatyczny
w Wałbrzychu, Tygodnik Wałbrzyski, portal internetowy Walbrzyszek.com, Drukarnia Poldruk czy gazeta Nowe Wiadomości Wałbrzyskie.
Patronami aukcji są Prezydent Miasta Wałbrzycha Piotr Kruczkowski i dr n. med. Roman Szełemej, lekarz kardiolog, internista, pełnomocnik zarządu województwa dolnośląskiego ds. polityki zdrowotnej.
Źródło: www.sytazima.apulengo.pl
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej