Ruszyły szkolenia dla pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. Pracownicy placówki rozszerzają swoją wiedzę o zasady, jak rozpoznać przemoc w rodzinie oraz kontaktować się z osobami doznającymi przemocy. Pierwsze szkolenie zorganizowano w środę, 29 października, a kolejne zaplanowano na 5 listopada.
Ich główny temat to: diagnoza, przyczyny, skutki psychologiczne i społeczne przemocy w rodzinie; kontakt ze sprawcą przemocy i osobą doświadczającą przemocy; obowiązki wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
– Są to pierwsze z jedenastu szkoleń, jakie do grudnia w zakresie przeciwdziałania przemocy poprowadzi kierownik świdnickiej Poradni dla Osób Uzależnionych od Alkoholu i Współuzależnionych. Pan Sławomir Czyż jest certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień – mówi Dorota Szyłobryt, kierownik Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy i dodaje. – Kolejnymi grupami objętymi działaniem będą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej w Świdnicy – w sumie blisko 50 osób.
Szkolenia w całości finansowane są ze środków na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych miasta Świdnicy. Będą kosztowały 3,5 tys. zł. Szkolenia to jeden z efektów trójstronnego porozumienia, które na początku października zawarli: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska w Świdnicy. Dokument podpisano pod patronatem prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka.
– Porozumienie to utrwalenie współpracy prowadzonej przez nas od lat. Uznaliśmy jednak, że wszystkie osoby, które niosą pomoc ofiarom przemocy muszą skuteczniej reagować i być bardziej obecne wśród rodzin. Szczególną uwagę musimy zwrócić na najbardziej bezbronnych czyli dzieci, seniorów oraz osoby niepełnosprawne – komentował tę inicjatywę Wojciech Murdzek.
Źródło: um.swidnica.pl
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej