Jest cerkiewka, będzie też Ekumeniczny Ośrodek Spotkań Integracyjnych. W parafii prawosławnej w Sokołowsku dobiega końca remont budynku, przeznaczonego na ten cel. Pieniądze na modernizację dała Unia Europejska, ale większość prac wykonali wolontariusze z kilku krajów. Uroczyste otwarcie jest zaplanowane na koniec września. Prace nadzorują Anna Larina - Dzimira i Rafał Dzimira, a nad całością czuwa ksiądz Eugeniusz Cebulski. - Chcemy tu urządzać konferencje, spotkania międzywyznaniowe i międzypokoleniowe, dyskusje filozoficzne i warsztaty artystyczne - słowem ma to być miejsce, w którym można o wszystko zapytać – zapowiada ksiądz Cebulski. Działalność ośrodka ma być skierowana głównie do młodzieży z całej Europy, a historia i kultura mniejszości narodowych znajdzie miejsce pod jednym dachem.
Tymczasem jednak trzeba dokończyć remont, którego zakres przeszedł najśmielsze oczekiwania inwestorów. - Trzeba było położyć nowy dach, docieplić i wyremontować elewację, a wnętrze niemal całkowicie przebudować i dostosować do nowych celów. A na rozrzutność nie mogliśmy sobie pozwolić, bo musieliśmy się zmieścić w niecałych 600 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniesie niewiele ponad 412 tys. zł. - mówi Anna Larina-Dzimira. W tej chwili prace koncentrują się na wykończeniu wnętrz, gdzie powstanie około 40 miejsc noclegowych, będzie kuchnia, świetlica i sale konferencyjne. Dzięki artystycznemu wykształceniu Anny Lariny wiele pięknych, zabytkowych detali zostało pieczołowicie odrestaurowanych, nadając wnętrzom wyjątkowy klimat. Odbudową willi zainteresowali się także pierwsi właściciele obiektu. - Potraktowali nasze zamierzenia bardzo życzliwie, nawet obiecali w zdobyciu funduszy za granicą na kontynuowanie remontu - mówi Anna Larina. Bo mimo przyznania funduszy unijnych i pomocy wielu firm, parafia prawosławna nadal boryka się z brakiem środków na niektóre zadania. - Sen z powiek spędza nam teraz konieczność remontu zaplecza kuchennego i wymiana instalacji elektrycznej - przyznaje Anna Larina.
Źródło: (Szela) / 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej