Wystarczy poświęcić jedynie pół godziny, by oddać 450 mililitrów krwi. Płynu, dla którego nie wynaleziono syntetycznego zamiennika, a który może uratować czyjeś życie. Stacje krwiodawstwa apelują - oddanej krwi jest za mało w stosunku do potrzeb, które zwiększają się szczególnie w okresie wakacyjnym. By zostać Honorowym Dawcą Krwi wystarczy spędził około pół godziny w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Sam proces oddawania płynu trwa nie dłużej niż 10 minut.
Placówka zaopatruje w krew aż 11 powiatów dawnego województwa wałbrzyskiego jeleniogórskiego.
- Braki uzupełniamy dzięki licznym akcjom wyjazdowym. Pobieramy krew nie tylko od wałbrzyszan. Odwiedzamy między innymi Zgorzelec, Jelenią Górę, czy Kamieniec Ząbkowicki. Krew pobierać będziemy również podczas zbliżających się Dni Wałbrzycha na stadionie przy ulicy Kusocińskiego – tłumaczy Teresa Kamińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jedną z korzyści wynikających z oddania kwi są kompleksowe badania, które wykonywane są przez placówkę. Sprawdzany jest między innymi poziom hemoglobiny, występowanie wirusów oraz sama grupa krwi. Największą i bezcenną korzyścią jest jednak pomoc tym, którzy krwi potrzebują. Można przekazać ją również dla konkretnej osoby, wypełniając odpowiednie zaświadczenie.
- Dzięki temu, że przyjaciele i znajomi oddali krew dla mojego taty, teraz czuje się dużo lepiej i już wyszedł ze szpitala – mówi Joanna Wódczak, której ojciec potrzebował krwi ORH (-) – To najlepszy dowód, że taki gest może rzeczywiście pomóc, a nawet uratować życie – dodaje Asia. W stacji krwiodawstwa pobieranych jest 450 mililitrów krwi, która uzupełniana jest o 50 mililitrów płynu konserwującego i przedłużającego żywotność czerwonych krwinek. Dzięki temu można ją przechowywać do 42 dni od daty pobrania.
- Już po pierwszej wizycie w naszym centrum osoba może dostać legitymację honorowego dawcy. Po trzecim oddaniu krwi możemy wyrobić również specjalną kartę wielkości dowodu osobistego. Takim dokumentem medycznym możemy się legitymować na przykład w szpitalach – podkreśla Teresa Kamińska. Osoba oddająca krew powinna być pełnoletnia, zdrowa i ważyć powyżej 50 kilogramów. Wszyscy, którzy się na to zdecydują, mogą odwiedzić Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, mieszczące się na ulicy Bolesława Chrobrego 31. Placówka otwarta jest codziennie.
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej