Od 14 lat pomagają Domowi Dziecka w Bystrzycy Górnej. Przywożą także dary dla Schroniska św. Brata Alberta w Świdnicy. Tym razem po raz pierwszy przywieźli czek o wartości ponad 14 tysięcy złotych na zakup wyposażenia do rehabilitacji dla otwartego w sierpniu Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy. Na taką bezinteresowna pomoc mogą liczyć najbardziej potrzebujący, bezdomni czy niepełnosprawni mieszkańcy naszego powiatu. Jest szansa, że współpraca z Maltańczykami rozszerzy się o kolejną instytucję i stowarzyszenie zajmujące się osobami niepełnosprawnymi.
W Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie, w którym przebywają osoby dorosłe niepełnosprawne intelektualnie, zamieszkuje obecnie około 70 osób. To osoby w wieku od 22 do 60 lat. Mieszkańcy DPS tworzą społeczność ucząc się wspólnego działania z uwzględnieniem indywidualności każdego z nich. - Gości z Niemiec chcieliśmy zachęcić do wsparcia kolejnej powiatowej placówki, która zajmuje się niepełnosprawnymi mieszkańcami naszego powiatu. Tym bardziej, że mamy pomysł na wykorzystanie potencjału, jaki posiadają wychowankowie DPS w Jaskulinie. Ich domeną jest bowiem działalność artystyczna i kulturalna. Przepiękne prace malarskie, elementy dekoratorskie, hafty, wycinanki, czy ostatnio także miedzioryty wzbudzają zachwyt i znane są od bardzo dawna. To właśnie wsparcie tej działalności byłoby najlepszym z prezentów dla mieszkańców placówki – podkreśla Alicja Synowska, wicestarosta świdnicki. Chodzi konkretnie o pomoc w zakupie przyborów malarskich, pędzli, farb, blejtram i sztalug, aby można było ruszyć z projektem plenerów malarskich dla niepełnosprawnych uzdolnionych
osób naszego regionu.
- Pomysł jest bardzo ciekawy i godny wsparcia. – mówił podczas wizyty w Jaskulinie Walter Haenle, szef Stowarzyszenia Kawalerów Maltańskich z Biberach. – Przedstawimy go podczas zjazdu całego stowarzyszenia i będziemy mocno namawiać naszych członków o wsparcie tej wspaniałej inicjatywy – zapewniał. Oprócz tego goście z Niemiec zapewnili również, że będą starali się o pomoc w postaci wózków inwalidzkich i specjalistycznych łóżek rehabilitacyjnych dla leżących mieszkańców DPS-u. Zachwyciła ich atmosfera panująca w placówce, serdeczność i poświęcenie pracujących tam opiekunów i misternie wykonywane prace jej mieszkańców, które zdobią niemal każdy kąt ich domu. Zachwycił także nowy obiekt Zespołu Szkół Specjalnych, który Maltańczycy wizytowali podczas pobytu w Świdnicy. Oprócz czeku Kawalerowie przywieźli także pierwszą turę plecaków szkolnych wraz z wyposażeniem, które trafią między innymi do dzieci z rodzin zastępczych.
Tradycyjnie nie zapomniano również o dzieciach z Domu Dziecka z Bystrzycy Górnej. Otrzymały one paczki i prezenty w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Wicestarosta Alicja Synowska zwróciła się także z prośbą o pomoc dla Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy, które goście z Niemiec będą chcieli odwiedzić w przyszłym roku na wiosnę, przy okazji kolejnej wizyty.
źródło: 30minut
fot. (powiat)
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej