Na świdnickich ulicach i w sklepach można spotkać grupy dzieci i młodzieży, zachęcające mieszkańców do wykonania testu na znajomość zasad selektywnej zbiórki odpadów.
- Dzieci ubrane w kolorowe stroje odpowiadające kolorom pojemników na odpady i wyposażone w kolorowe kubełki, proponują napotkanym osobom „przymiarkę” wynoszonych ze sklepów odpadów do kolorowych kubełków. W segregowaniu odpadów mieszkańcy mogą sobie pomóc słuchając porad młodych ekspertów, bądź czytając opracowane przez nich ulotki i foldery – opowiada Jacek Schindler, prezes Stowarzyszenia „Eko Idea” we Wrocławiu.
Celem akcji prowadzonej przez „Eko Ideę” wspólnie z miastem Świdnica jest popularyzacja zasad selektywnej zbiórki odpadów.
- Chodzi również o uświadomienie, że opakowania, które wynosimy ze sklepów szybko stają się odpadami, a selektywna zbiórka, tak naprawdę, powinna rozpoczynać się już w sklepie - dodaje Schindler.
Napotkane osoby będą proszone o wypełnienie ankiety na temat selektywnej zbiórki odpadów w Świdnicy. Wyniki badań oraz relacje z działań będą opublikowane m.in. na stronie: www.um.swidnica.pl, zakładka „Co zrobić ze śmieciami?”.
W świdnickiej akcji biorą udział dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1, 315, 4, 6, 8 i 105, młodzież z Gimnazjum nr 1, 2 i 4 oraz młodzież z II i III Liceum Ogólnokształcącego, pod opieką swoich wychowawców.
Młodych świdniczan będzie można spotkać:
15 listopada, godz. 10.00-12.00 (Szkoła Podstawowa nr 1), „Biedronka” ul. Okrężna;
18 listopada, godz. 9.00-10.00 (SP nr 315), „Malinka” ul. Wałbrzyska;
18 listopada, popołudniu (Gimnazjum nr 1), „Biedronka”, „Eko” ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego;
19 listopada (III Liceum Ogólnokształcące), „Netto” ul. Gdyńska;
20 listopada, popołudniu (Gimnazjum nr 1), „Bierdonka”, „Eko” ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego;
21 listopada, godz. 9.00-11.00, (G nr 2), „Intermarche” ul. Marii Skłodowskiej-Curie, „Eko” ul. Ofiar Oświęcimskich;
24 listopada, godz. 8.30-10.00 (SP nr 105), „Carrefour Express”, pl. Kombatantów;
25 listopada, godz. 16.30-17.15, 26 listopada, godz. 16.30-17.15 (SP nr 8) ul. Wałbrzyska, wokół szkoły;
5 grudnia, godz. 12.00-14.00 (II LO), Rynek;
6 grudnia, godz. 10.00-11.00 (SP nr 4), „Intermarche” ul. Marii Skłodowskiej-Curie;
Grudzień (gimnazja i licea), „Tesco” ul. Strzegomska.
Źródło: um.swidnica.pl
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej