Aż 190 psów i 20 kotów, a miejsc prawie o połowę mniej – tak wyglądają, tuż przed zimą, statystyki w wałbrzyskim schronisku dla zwierząt. Klatki, choć małe muszą w niektórych przypadkach pomieścić nawet po pięć czworonogów. Pracownicy placówki przygotowują się do ocieplenia posłań dla psów i kotów. Na szczęście wciąż mogą liczyć na pomoc wolontariuszy. Wałbrzyskie schronisko dla zwierząt posiada około 120 miejsc dla bezdomnych czworonogów. W tej chwili w placówce znajduje się jednak ponad 200 psów oraz kotów i wciąż ich przybywa. Do schroniska dowożone są zwierzęta, które zostały porzucone w lesie, pozostawione przy marketach, a nawet wyrzucone z jadącego samochodu. - Są przypadki, że właściciel psa ma faktyczne problemy. Zdarza się że dzieci mają uczulenie na sierść, lub zwierzę okazuje się agresywne. My jednak nie możemy przyjąć takiego czworonoga, gdyż nie mamy więcej miejsc. Wszystko za sprawą osób, które są bez serca i wyrzucają zwierzęta z domu, gdyż im się znudziły – opowiada Grażyna Borowska z wałbrzyskiego schroniska. Okres zimowy jest szczególnie trudny dla schronisk. Mróz i śnieg znacznie pogarszają warunki, w których żyją zwierzęta. Pracownicy placówki jak co roku, ocieplają budy dla psów oraz zakładają na klatki osłony, które chronią przed wiatrem. Nie bez znaczenia jest również pomoc wolontariuszy. Uczniom szkoły podstawowej nr 37 z Wałbrzycha, udało się zebrać parędziesiąt kilogramów karmy dla zwierząt, którą przekazali schronisku. - Przeprowadziliśmy akcję, rozwiesiliśmy plakaty i chodziliśmy po poszczególnych klasach.
W zasadzie wszyscy włączyli się do zbiórki. – tłumaczy Natalia, uczennica szkoły podstawowej nr 37 w Wałbrzychu. Większość psów trafiających do schroniska, to zwierzęta wiekowe i schorowane. W placówce są jednak również szczeniaki, które szybko znajdują nowych właścicieli. W wielu przypadkach decyzja o adopcji, podejmowana jest zbyt pochopnie i czworonogi wracają z powrotem do schroniska.
źródło: 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej