Według szacunków w Polsce żyje około 5,5 miliona osób z niepełnosprawnością. Oznacza to że prawie co 7 obywatel kraju posiada grupę inwalidzką. O problemach tego środowiska oraz barierach, z którymi muszą sobie radzić rozmawiano podczas już VII Forum Osób Niepełnosprawnych Forum odbywa się w ramach obchodów międzynarodowego dnia osób niepełnosprawnych, które przypadają na 3 grudnia. W monumentalnej Sali Maksymiliana Zamku Książ zjawili się przedstawiciele jednostek i organizacji pozarządowych zajmujących się ich problemami. Nie zabrakło również podopiecznych domów środowiskowych, oraz warsztatów terapii zajęciowej. Podczas części artystycznej, wystąpili wokaliści stowarzyszenia „Motyl” oraz wałbrzyscy poeci. W swoim wierszu, Ewa Lisowska pisze: „(…) Wszyscy jesteśmy niepełnosprawni, wszak nikt nie jest doskonały. Kiedy podamy sobie ręce, zaświeci słońce. Niewidomy poczuje jego ciepło, głuchoniemy poczuje przyjazny dotyk dłoni, ktoś kto się z trudem porusza, poczuje dziwną lekkość, bo świat staje się piękny w wymiarach serca. Jedynie prawdziwy człowiek zauważa potrzeby drugiego człowieka. Jedynie człowiek wielkiego serca, wyciągnie doń pomocną dłoń.” Organizatorem forum był Wałbrzyski Integracyjny Sejmik Osób Niepełnosprawnych oraz stowarzyszenie „Motyl”.
Jego rolą jest wzmocnienie współpracy pomiędzy organizacjami i instytucjami, które zajmują się pomocą oraz wspieraniem osób niepełnosprawnych. Spotkanie zostało objęte patronatem urzędu marszałkowskiego oraz starostwa powiatowego w Wałbrzychu. Było okazją do wymiany doświadczeń, wypracowania wspólnych celów oraz przede wszystkim integracji.
źródło: 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej