Długie kolejki ustawiały się w listopadzie pod siedzibą Wspólnoty Samorządowej Nowe Miasto w Wałbrzychu. Tuż przed zimą można było się tam zaopatrzyć w ciepłe płaszcze, kurtki i swetry. Odzież przynieśli ci, którzy już jej nie potrzebowali. Tak to zorganizowali Dariusz Mrozicki, Daniela Sprytula i inni działacze wspólnoty. - Odzew na nasz apel przeszedł wszelkie oczekiwania - mówi Dariusz Mrozicki. Ludzie dzwonią do wspólnoty, oferując wartościowe, ale nieużywane już ubrania. Skrzykują się sąsiedzi, żeby odzież można było odebrać jednym transportem. A potrzebujący ustawiają się pod wspólnotą już na godzinę przed otwarciem. - Można dostać koce, kołdry, ciepłe swetry, buty. Wreszcie w Wałbrzychu jest coś takiego, że nie wyrzucają, tylko dają biednym. Jak się ma tylko zasiłek, a do opłacenia rachunki, małe dzieci, to taka pomoc jest nieoceniona - mówią stojące w kolejce kobiety.
Całą akcję rozpoczął dar od radnej Rady Miejskiej, Renaty Wierzbickiej, która przekazała wspólnocie dużą przesyłkę odzieży z Wysp Owczych. - Pomyśleliśmy, że można się zwrócić do mieszkańców, żeby opróżnili swoje szafy z zalegających ubrań, w których nikt już nie chodzi, a my przekażemy je naszym podopiecznym - mówi radna Daniela Sprytula. Jak się okazało, nie skończyło się na ubraniach. Ludzie zaczęli przynosić inne, cenne rzeczy. - Mamy już pralkę, lodówkę i komplet mebli - mówi Darek Mrozicki. Te przedmioty też zostaną ofiarowane potrzebującym, jak tylko minie grudniowe zamieszanie. - W grudniu mamy Mikołajki dla dzieci, potem są święta, więc na ten czas zawieszamy akcję. Ale ruszymy znów pełną parą w połowie stycznia - zapowiada Mrozicki. Działacze są wdzięczni wałbrzyszanom za wspaniały odzew na ich apel, ale im również przydałaby się pomoc. - Potrzebujemy kogoś, kto bezinteresownie pomógłby nam w transporcie oddawanych rzeczy - mówi Darek Mrozicki.
Źródło: Szela / 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej