Aż 75 ratowników tworzących 25 zespołów wystartowało w XVIII Ogólnopolskich Zawodach w Ratownictwie Górskim w rejonie Gór Stołowych – Karłowa. W tym roku zawody, które odbyły się w dniach 7-9 września zostały przeprowadzone w ramach obchodów 60 lat Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ich organizatorem, podobnie jak w latach ubiegłych, był zarząd główny GOPR i Grupa Wałbrzysko- Kłodzka GOPR. W wydarzeniu wzięli udział ratownicy z wszystkich siedmiu grup regionalnych GOPR a także niemieccy ratownicy górscy Bergwachtu Sachsen z Pirny, czescy ratownicy z Gór Orlickich i Izerskich, reprezentacje jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Gdyni, Wrocławia, Łodzi i Krakowa, Ochotniczej Straży Pożarnej z Opola, 16 Batalionu Powietrznodesantowego Wojska Polskiego, Biura Ochrony Rządu, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystyczny Policji we Wrocławiu oraz ratownicy KGHM Polska Miedź S.A.
Zawody polegały na pokonaniu przez trzyosobowy zespół ratowników trasy biegu terenowego o długości ok. 9km, na której umieszczono elementy techniczne alpinistyczne i taternickie stosowane w ratownictwie górskim. Start i meta zlokalizowane były przed Hotelem Karłów. Konkurencje techniczne zostały przeprowadzone na Szczelińcu Wielkim. W trakcie rywalizacji ratownicy musieli w jak najkrótszym czasie przy użyciu przyrządów alpinistycznych kilkakrotnie wspiąć się na Szczeliniec a następnie opuścić się w dół wyznaczoną, zróżnicowaną trasą zawierającą pionowe i poziome układy linowe. Musieli oni również wykazać się technikami ratownictwa górskiego w tym m.in. dojścia do poszkodowanego i jego ewakuacji przy użyciu technik wyciągowych. Pokonanie tej trasy zajęło najlepszemu zespołowi zawodów - drużynie z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej godzinę czasu. Pomimo niesprzyjającej pogody – mżawki towarzyszącej drużynom w trakcie zmagań, zawody udało się przeprowadzić zgodnie z założeniami organizatorów. Jak co roku rywalizację zespołów obserwowali zaproszeni goście, przedstawiciele sponsorów oraz publiczność zgromadzona w tym dniu na Szczelińcu Wielkim. - Zawody te pozwala ją nam porównać swoje umiejętności z innymi ratownikami z całej Polski i nie tylko. Wyniki, które uzyskały wszystkie startujące w tym roku zespoły udowadniają, że ich wyszkolenie jest na bardzo wysokim poziomie.” – podsumował rywalizację jeden ze zwycięzców - Arkady Dąbrowski z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR. Wydarzenie to udało się zorganizować dzięki przychylności Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych, która wyraziła zgodę na przeprowadzenie zawodów. Oficjalnymi sponsorami byli: PLUS GSM, PZU S.A, SATEL, TAURON Polska Energia, Alpin Sport, TATRA, Zarząd Główny GOPR. (red/Mariusz Rzepecki) fot. (GOPR)
źródło: 30minut
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej