W Polsce jest ponad 12 tysięcy przejazdów kolejowych. Co roku na skrzyżowaniach dróg i torów dochodzi do ponad dwustu wypadków. W latach 2012-2017 na przejazdach zginęło ponad 300 osób, a 200 zostało ciężko rannych. Giną 3 osoby na 5 ofiar wypadków na przejazdach.
By uniknąć tragedii wystarczy przestrzegać kilku reguł. Są one przedstawione w 7-minutowym filmie, który pokazuje jak prawidłowo zachować się na przejeździe i co zrobić, jeśli na przykład w trakcie jego przekraczania zgaśnie silnik. Dzięki krótkiej i atrakcyjnej formie film edukacyjny może być z powodzeniem wykorzystywany np. podczas kursów nauki jazdy.
Dla wzmocnienia efektu edukacyjnego w filmie wykorzystano nagrania z prawdziwych wypadków na przejazdach. Dzięki temu można zobaczyć, czym kończy się nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego i np. omijanie zamkniętej półrogatki. Treść filmu była konsultowana z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendą Główną Policji, Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego i PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, największym zarządcą infrastruktury kolejowej.
https://utk.gov.pl/pl/aktualnosci/przejazdy/15419,Bezpieczne-przejazdy-film-edukacyjny-UTK.html
https://www.youtube.com/watch?v=uYGHbyP2iPo&feature=youtu.be
Fundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcej